Special Goed Eten

SPECIAL GOED ETEN

Goed eten, dat is belangrijk. Het is natuurlijk ook een open deur! Wat goed eten voor onszelf is, dat weten we wel (of we ons er aan houden is een tweede). Maar hoe doe je dat voor een kliederende uk? Of voor een protesterende peuter? Als we van eten geen strijd maken, dan gaat er eigenlijk alleen pizza en pasta in. En dat is niet helemaal de schijf van vijf, toch?

 

 

De eerste hapjes

Officieel mag je uk vanaf 4 maanden aan de vaste prakjes. Eigenlijk is het beter dit vanaf zes maanden te doen. De periode tussen 4 en 6 maanden is een beetje ter wenning bedoeld, maar vooral ook bedacht door commercie. Vanaf zes maanden heeft je spruit echt bijvoeding nodig. Geef het vanaf zes maanden en je voorkomt ook mogelijke allergische reacties. Ukjes die al allergisch zijn beginnen sowieso vanaf zes maanden. Wat geef je? Natuurlijk zijn er genoeg potjes te vinden in de supermarkt. Maar de eerste hapjes zijn bijzonder makkelijk zelf te maken. Gewoon een stukje fruit pureren (hard fruit eerst zacht koken). Om het wat dikker te maken (denk aan meloen) kun je wat Rijstebloem erdoor doen. Fruit is het beste eerste hapje, hou het wel op de veilige soorten: banaan, appel, meloen, mango, peer. Geef het een paar dagen achter elkaar, zodat je kleintje goed kan wennen aan de smaak. Ook de zachtere groenten zijn heel geschikt voor de eerste hapjes (en mama's kookkunsten). Denk aan: bloemkool, worteltjes, erwtjes, etcetera. Op Babyallergie.nl vind je een hele lijst met veilige en minder veilige vruchten en groenten. Ook prima te volgen als je uk niet allergisch is! Tip: zodra de hapjes ingewikkelder worden is de BabyCook van Beaba een uitkomst.

Met de pot mee

Vanaf een jaar of 1 kan je kleintje met de pot meeeten. Natuurlijk niet met de pikante wokmaaltijd, maar een gewoon Hollands stamppotje is prima te vermalen met 3,5 tandjes. Waar je op moet letten, ook voor jezelf, is dat je voldoende voedingsstoffen op de bordjes hebt liggen. Dus: koolhydraten, vitamines en mineralen, eiwitten, vetten, voedingsvezels en water. En ze zitten allemaal verstopt in: vlees, vis, gevogelte, kaas, ei, peulvruchten, pasta, rijst, groenten en fruit. De meeste Nederlandse kinderen krijgen overigens teveel eiwitten en te weinig gezond vet en ijzer binnen. De boterham lekker met halvarine besmeren dus, af en toe bakken en braden (van vlees) in boter zorgt voor wat meer vetten. Ijzer vind je in groenten en vlees (he bah). Maar, als je goed varieert, dan komt het helemaal goed.

Varieren

Varieren is wat meer dan elke dag een andere hap neerzetten. varieer in zetmeel: dus de ene dag aardappelen, de andere dag rijst, dan pasta. Varieer in vlees (vis, kip, rundvlees e.a.). En varieer met groenten. En dan vooral de kleur van de groenten.

Hoeveel dan?

Zoveel als het buikje hebben kan. Maak er in ieder geval geen strijd van. Dat wil niet zeggen dat 'nee ik wil niet' ook betekent dat er geen hap door het keeltje gaat. proberen moet natuurlijk. En een paar hapjes ook. Desnoods met wat omkopen. Volgens het Voedingscentrum eten kinderen tussen de 1 en 4 jaar het volgende:

  • Brood: 1-3 sneetjes
  • Aardappelen, pasta, rijst: een opscheplepel
  • Groente: minstens 75 gram (1-2 lepels)
  • Fruit: 1,5 vrucht
  • Zuivel: 300 ml melk(producten) en een halve plak kaas
  • Vlees e.a.: 50 gram
  • Halvarine e.a. 15 gram
  • Vocht 0,8 liter

Hoe krijgen we dat erin?

Gemiddelden zijn leuk, maar ga maar eens aan tafel zitten met een dreumes die het etenkliederen tot kunst heeft verheven. Of met een warse peuter die Nee en lusiknie op alles zegt. Wat dan? Toch laten wennen aan alle smaken, hoe eerder hoe beter. Vooral ook de zure smaken, want die zijn vaak niet geliefd (dat is ingeprogrammeerd: bitter is in de natuur vaak giftig). Laat ze een nieuwe hap minstens vijf keer proeven. Die tijd is nodig om aan een smaak te wennen (niet tegelijkertijd natuurlijk). Geef verder het goede voorbeeld, dus mama mag niet stiekem het ontbijt overslaan. En, maak er geen halszaak van. Wat bij de oudere ukjes kan helpen is 'samen doen'. Laat je spruit bijvoorbeeld de geraspte kaas uitstrooien of een eigen bakje maken met spulletjes. Samen kiezen in de supermarkt of juist het maken van kindergerechten (Albert Heijn heeft een leuk kookboek op dit gebied) heeft vaak ook succes. Baat het allemaal niet? Rustig aan. Het peutertje wordt vanzelf een kleutertje en als er niet gepusht is, er geen eettrauma' zijn opgelopen, dan gaat het steeds beter.

Welke dingen helpen?

Het wil bij dreumesen nog eens helpen ze de dingen zelf te laten doen. Dat geeft even een kliederboel, maar daardoor leren ze het wel sneller en beter. Eetaccessoires als speciaal peuterbestek daarbij handig. Essentieel zijn dan de SillyBillyz slabbertjes, om te voorkomen dat je elke dag volle wasmachines moet draaien.

Vragen?

Mail gerust: post @ ikbenmama.nl